1. Legyen egy világos célod
Nem akarok közhelyeket puffogtatni. Ha nincs cél, nincs irány. Ha el akarsz jutni valahova, akkor azért nem árt tudni, hogy merre tartasz és hova szeretnél eljutni. Mi a célod a programozás tanulással?
- Karrierváltás?
- Eleged van a jelenlegi szakmádból és szeretnélk egy új szakmát tanulni?
- Online vállalkozást akarsz indítani és szeretnéd hozzá megcsinálni a saját weblapodat?
- Vagy szeretnél egy kreatív hobbit, amiben kiteljesedhetsz?
- Vagy egyszerűen szeretnéd megérteni, hogyan működnek a weblapok és a mélyére akarsz látni a webnek ?
Bármi is legyen, sokat segít, ha ezt a célt elő tudod néha venni, amikor elakadsz és amikor döntened kell merre tovább, vagy amikor szükséged van egy kis motivációra.
2. Legyen egy terved
Megvan a célod, mit akarsz elérni, így már csak egy terv kell. Egy terv, ami elvisz a kezdeti pontból a célod felé. Az egyik probléma az szokott lenni, amikor valaki tanulni akar programozást, és nincs világos haladási út. Vagyis nem látja, hova akar eljutni és a legfontosabb, odáig milyen utakat kell megjárni, miket érdemes tanulni.
Nem kell túlzásba esni, nem kell aprólékos, percről-percre megtervezett menetrend, térkép. De ha van egy jó haladási terved, akkor az már fél siker.
3. Kitartás, motiváció és türelem
Minden út során eljön az a pont, amikor ebből a hármasból valamelyikre szükséged van.
- Kell a kitartás, hogy a megtervezett haladási úton végigmenj, végig tudj menni.
- Kell a motiváció, ha elakadtál egy problémán, vagy ha elfáradtál menet közben.
- Kell a türelem, ha nem látod a végét, vagy egy-egy anyagot nem értesz, és órákat kell beleölnöd.
De ki mondta, hogy nem választhatsz útitársakat? Egy mentort, hasonló cipőben járó támogató közösséget, más programozókat, akik nem sajnálják átadni a tudásukat!
4. Kezdj az alapokkal
Ahogy a Himalájának se ugranál neki egyből, észnélkül. Úgy a programozásnak se ugrunk neki, fontos az alapok elsajátítása. Erős alapokkal és alapos ismerettel gyorsabban és magabiztosabban haladhatsz az utadon. Nem elég egy programozási nyelvet vagy technológiát megismerni, jó, ha a mellé és köré épülő koncepciókat, működési elveket is megismered.
5. Fokozatosan haladj újabb technológiák felé
Senki nem mondja meg, hogy csináld, ha kedved tartja csapongj az újabbnál újabb technológiák között, mint kaméleon a discóban.
De ha eredmény akarsz elérni, akkor haladhatsz rétegesen is. Egy-egy techonlógiát jó szinten elsajátítva jöhet a következő. Igy egy magabiztos tudást építhetsz fel, amivel egyre könnyebb és könnyebb új technológiákat megtanulni.
6. Másolás, ismétlés és gyakorlás
Ez az, ahogy mi emberek tanulunk. Lemásoljuk a meglévőt, ismételjük és gyakoroljuk, majd beépül tudásnak. Elolvashatsz minden könyvet, cikket, megnézheted az összes videót a YouTube-on, oktatóanyagot. Ha nem gyakorolsz, nem gyakorlod be a megismerteket, a megtanultakat, akkor minden megy az enyészetbe, amiből a demogorgonok jót lakmároznak belőle. Ajánlott egy-egy kisebb anyagrész után mindig másolni, ismételni és gyakorolni. De legalább az egyik.
7. Tudd, mikor kell segítséget kérni vagy kérdezni
Van, akinek ez könnyen megy, van, akinek kevésbé. De akár a szakmában dolgozol (fejlesztő mérnök, programozó), akár még csak most tanulod, vannak pillanatok, amikor egyedül nem megy.
Szedd össze a bátorságod, hagyd figyelmen kívül a trollokat, és kérdezz. Egy jó közösségben egy jó mentor esetén ez sokkal könnyebb és hatékonyabb tud lenni.
8. Keress kihívásokat, ne csak a megszokott dolgokat ismételd
Ha már egy jó alapot elsajátítottál, keress kihívást. Egy kihívás kizökkent a megszokott menetből és olyan körülményt teremt, ami segít a fejlődésedben. Nem kell tökéletesen teljesíteni, a lényeg a részvétel, és hogy tanulj belőle. Ha nem találsz megfelelő kihívást találj ki olyat, ami segít, de nem lehetetlen. Könnyen kitalálhatsz kihívásokat, például:
- mindan nap 1 dolgot megtanulsz
- minden nap gyakorlásra fordítasz 1 órát
- minden héten létrehozol valami 3-5 kisebb dolgot
- és még lehetne folytatni
9. Keress mentort
És, ha az előző 8 pontban leírtakban elakadtál vagy szeretnéd kicsit jobban kiaknázni a dolgokat, akkor keress egy jó mentort vagy kettőt. Ki mondta, hogy csak egy lehet? Egy jó mentor feladata nem csak az, hogy megtanítsa a technológiákat vagy a programozást, hanem átlendítsen, segítsen, ha elakadtál.
Vagy akár mentálisan is támogasson az utadon vagy éppen támasz legyen, ha az egészből eleged van.
10. Idő és akarat
Ha már közhelyel kezdtem, hagyd, hogy közhellyel fejezzem be. Róma sem egy nap alatt épült fel. Mindenki a nulláról indult és úgy tanult meg, hogy beletette a szükséges időt, energiát. Ha tényleg célod van vele a programozással, tényleg szeretnéd megtanulni és ami a legfontosabb: eredményt akarsz elérni, akkor bizony kitartóan és akaratosan tanulni, gyakorolni kell és meglesz az eredménye. De ki mondta, hogy ezt nem lehet élvezetesen, kisebb-nagyobb sikerekkel megtűzdelve, amik folyamatosan táplálják a tüzet, hogy elérd a célod ?
A programozás tanulása egy izgalmas, de kihívásokkal teli folyamat. Ne félj a nehézségektől, hiszen minden új kihívás lehetőséget ad a fejlődésre, és közelebb visz a céljaidhoz. Az önálló tanulás során fontos, hogy ne maradj teljesen egyedül.