Frontender.hu - Csináljunk együtt klassz dolgokat!

Top 10 tévhit a keretrendszerekről: Vagy amit a keretrendszerekről tudni kell!

Emődi Tibor webfejlesztő

Emődi Tibor

· 5 perc olvasás
Keretrenszerek

Mi is az a keretrendszer?

A programozási keretrendszer egy előre elkészített kódrendszer, amely az alkalmazások vagy szolgáltatások fejlesztését gyorsítja fel azáltal, hogy újrafelhasználható kódrészeket, szolgáltatásokat és struktúrákat biztosít. Ezek az eszközök különböző programozási nyelveken és környezetekben léteznek, és különböző célokra használhatók. Például webfejlesztésre, mobilalkalmazások készítésére, backend alkamlazosok fejlesztésére vagy akár játékfejlesztésre. Ezek a keretrendszerek, ahogy a neve is mutatja, általában keretek, szabályok közé szorítják a fejlesztőt. Ez egy jó rendszer esetében, általában előny, mint sem hátrány.

10 Tévhit a keretrendszerekkel kapcsolatban

1. A keretrendszerek lassítják a fejlesztést

Sokan úgy gondolják, hogy a keretrendszerek használata több időt vesz igénybe, mert meg kell tanulniuk használni őket. Azonban a valóságban a jól megválasztott keretrendszer jelentősen gyorsíthatja a fejlesztést azáltal, hogy előre elkészített megoldásokat kínál a gyakori problémákra. Bár tény, hogy egy keretrendszer megtanulása a fejlesztés induló szakaszában lassíthatja a fejlesztést, de középső és végső szakaszokban ellenben sokal jobban megtudja gyorsítani a fejlesztést.

2. A keretrendszerek csak a kezdőknek valók

Ez egy másik gyakori tévhit. Mint kezdő fejlesztő is szükséges, hogy ismerkedj meg keretrendszerekkel. Ezek az eszközök minden szintű fejlesztő számára hasznosak lehetnek. A tapasztalt fejlesztők is használják őket, hogy időt takarítsanak meg és javítsák a kód minőségét.

3. A keretrendszerek korlátozzák a kreativitást

Bár a keretrendszerek bizonyos mértékben szabályozzák a fejlesztési folyamatot, valójában inkább lehetőségeket teremtenek, nem pedig korlátoznak. Lehetővé teszik a fejlesztők számára, hogy a projekt kulcsfontosságú (vagy üzleti) részeire koncentráljanak, miközben a rutinfeladatokat automatizálják vagy egyszerüsítik. Alkalmanként egy-egy komplex probléma megoldása kihívás lehet és igényelhet némi kreativitást.

4. A keretrendszerek túl bonyolultak

Egyes keretrendszerek összetettnek tűnhetnek elsőre, de a legtöbbjük kiváló dokumentációval és közösségi támogatással rendelkezik. Az első lépések után a fejlesztők gyorsan ráéreznek a használatukra. Ha ez mégsem lenne elegendő, a legtöbb keretrendszerhez rengeteg oktatóanyag elérhető, ami gyorsíthatja az eszköz használatának és részleteinek az elsajátítását.

5. A keretrendszerek biztonsági kockázatot jelentenek

Minden szoftver vagy kódbázis tartalmazhat biztonsági kockázatokat, de a népszerű keretrendszerek gyakran alaposan teszteltek és széles körben használtak. A biztonság növelése érdekében fontos, hogy mindig a legfrissebb verziókat használjuk és figyeljünk a biztonsági frissítésekre. Ezek a figyelések automatizálhatók is.

6. Minden projekthez szükséges egy keretrendszer

Bár a keretrendszerek sok helyzetben hasznosak, nem minden projekthez vagy feladathoz szükségesek. Kis méretű vagy egyszerű projektek esetén a keretrendszerek használata túlzás lehet (ugye ágyuval verébre). Érdemes mérlegelni, hogy egy adott projekthez valóban szükség van-e rájuk.

7. A keretrendszerek helyettesítik a jó programozási gyakorlatokat

A keretrendszerek hasznosak lehetnek, de nem helyettesítik a jó programozási gyakorlatokat. A fejlesztőknek továbbra is fontos, hogy betartsák a bevált módszereket és kódolási szabványokat. Sok esetben egy-egy jó keretrendszer akár rá is kényszerít a helyes kódolásra vagy kódolási szabályok betartására.

8. keretrendszerek mindent megoldanak

A keretrendszerek sok problémára kínálnak megoldást, gyorsítják a fejlesztést, de nem csodaszerek. Elsősorban ismétlődő, komplex feladatokat egyszerűsít le. Ugyanakkor bizonyos esetekben (például: ha nem egy gyakran előforduló problémáról van szó) szükség lehet egyedi megoldásokra, amelyeket a keretrendszer nem tud biztosítani.

9. Csak egyetlen keretrendszert szabad használni

Nem ritka, hogy egy projekt több keretrendszert is használ, különösen, ha ezek jól kiegészítik egymást. Például egy webfejlesztési projektben használhatunk egy frontend és egy backend keretrendszert is és még egy CSS keretrendszert a frontend oldalon. Ugyanakkor hasonló és ugyanolyan célú (ugyanazt a feladatokat oldják meg, csak máshogy) keretrendszereket nem annyira ajánlott vegyíteni egy projekten belül, szinte mindig felesleges is.

10. A keretrendszerek örökre megmaradnak

A technológia gyorsan változik, és a keretrendszerek sem kivételek. Fontos, hogy a fejlesztők figyelemmel kísérjék az új trendeket és eszközöket, és rugalmasak maradjanak az új technológiák bevezetésében. Ez persze nem azt jelenti, hogy amint kijön egy új keretrendszer azonnal váltsunk át. Inkább azt jelenti, hogy ne ragadjunk le egy adott keretrendszer mellett, hanem legyünk nyitottak az újdonságokra és ha szükséges, akkor tudjunk váltani.

Keretrendszerrel játék a fejlesztés.

Anélkül, hogy nagyon részletesen vagy akár egy-egy konkrét keretrendszert megvizsgálva mentünk volna végig általánosan a tévhiteken. A keretrendszer is csak egy eszköz, amelyet a megfelelő időben, megfelelő módon, helyen kell alkalmazni. Ezek az eszközök jelentősen tudják gyorsítani a fejlesztést, amivel a megrendelőnek vagy vállalkozásnak időt és pénzt spórólhat. Fontos azonban, hogy reálisan értékeljük őket, és elkerüljük a tévhiteket, amelyek akadályozhatják a hatékony munkát, valamint felmérjük egy projekt megkezdése elején, hogy melyik rendszerek jöhetnek számításba, illetve egyáltalán szükség van-e egy-egy keretrendszere.

Emődi Tibor webfejlesztő

Emődi Tibor

Több, mint 20 éves tapasztalattal rendelkezem webes fejlesztésben, melynek során bejártam a backend, full-stack és frontend területeket is. Jelenleg főleg frontend fejlesztőként és oktatóként dolgozom. Ízelítőleg néhány technológia, amivel dolgozok vagy dolgoztam: React, Vue.JS, JavaScript, TypeScript, HTML5, CSS3...

Kapcsolódó címkék